Ennek a torzulásnak sajnos kifejezetten jó példája ami sok mászónál megfigyelhető az előre ejtett váll. Ez a torzulás a hátizmok egészségtelenül nagy dominanciájának köszönhető. A hát izmai gyakorlatilag előre nyomják a vállakat és ha nincs ott mellizom, akkor nincs ami vissza „tolja” a vállakat vagyis nem lesz meg az egyensúly. A váll előre esik, mi meg engedjük és így lesz a nagy hátú mászóból púpos mászó. Nekem is rossz a tartásom mert a mászópályafutásom egy részében nem voltam tisztában az antagonista edzés fontosságával. Azt se tudtam mi az, de reményeim szerint Ti már okosabbak lesztek a bejegyzésem által és dolgoztok az antagonistáitokon is. Komolyabban nézve ennek a váll előre esésnek nem csak esztétikai következménye van, hanem komoly egészség károsító hatása is, mégpedig a porckorong sérv formájában. Ha a csigolyák nem anatómiailag megfelelően állnak egymáson, akkor nem egyenletesen oszlik meg a terhelés az egyes csigolyák oldalain. Így valamelyik oldalukon jobban nyomják a csigolyák közti porckorongot, mely valamiféle tömör zselénél sűrűbb gumira hasonlító anyag (legalábbis nekem így magyarázta anatómiai szaktanácsadóm) mely a nagyobb nyomásra kitüremkedéssel válaszol. Ez a kitüremkedés pedig nyomhatja a csigolyákból kifutó idegpályákat, ezáltal fájdalmat okozva tulajdonosuknak. Ez csak az egyik példa volt a sok közül. Azért még egy példát elmondok, kicsit szaporítva a szót, de szerintem nem fogjátok zokon venni.
Ki nem hallott még a golf- illetve párja a teniszkönyökről? Remélem csak hallottatok róla és nem tapasztaltátok. A golfkönyök az alkar belső felén, az alkarizmok eredésénél elő forduló izomgyulladás. A teniszkönyök pedig az ellentéte, vagyis a könyök külső felén lévő izomgyulladás. Ezeknek a könyök szindrómáknak több okuk is lehet. A két legjellemzőbb a kiegyensúlyozatlan izomzat (antagonista elhanyagolása) és a túlzott igénybe vétel. Előbbinél teniszkönyökünk lesz utóbbinál pedig golf könyökünk. Mivel mi normálisan funkcionáló izmokat meg ízületeket szeretnénk ezért egyrészt nem eddzük túl magunkat vagyis hagyunk időt a regenerálódásnak, másrészt oda figyelünk az ujjhajlítóink antagonistáira vagyis az ujjfeszítő izmainkra. Oké-oké de hogyan? Jogos a kérdés és mindjárt láthattok rá egy gyakorlatot.
Remélem ez a két példa elég meggyőző volt, hogy helyére kerüljön az antagonista edzés szerepe és fontossága. Mivel nem szeretek mozdulatokról beszélni, több értelmét látom mutatni, ezért csináltam egy antagonista edzésről szóló videót. A gyakorlatok csak példák, ezeket lehet variálni illetve lecserélni számotokra szimpatikusabbakra, de a lényeg, hogy az itt felsorolt izomcsoportokat dolgoztassátok meg, ha nem csak jó hanem egészséges mászók akartok lenni.
Íme a videó:


Heheyy viszlát púpos hát :)
VálaszTörlésAz lenne a kérdésem, hogy ha fekvőtámasznál a két kezem a két vállam szélességébe teszem le ÉS ökölbe szorítva, akkor azzal tudom-e a beesett vállam kompenzálni, megy-e elég terhelés a mellizmokra?
Előre is köszönöm a választ.
Megy, de ha szélesebbre teszed a támaszt, akkor hatékonyabb vagy. Az öklöt nem javaslom kemény padlón, mert az ujjaidnak káros. Nem most fogod érezni, hanem évekkel később.
VálaszTörlésL
Szia!
VálaszTörlésÉn a fekvőtámaszt sokszor az ujjaimon csinálom, úgy, hogy a tenyerem nem érinti a földet. Szerinted ez hasznos, vagy kifejezetten ártalmas az ujjaimra nézve?
köszi: Balázs
ez engem is érdekelne, szóval kérjük a válasz blogot, jöjjön az a válasz...
VálaszTörlésNe haragudj Balázs, elfelejtettem választ adni, pedig kapok a bejegyzésekről mail-t. Felesleges még ezzel is terhelni az ujjaidat, eleget kapnak mászás közben ha rendes terhelésnek teszed ki őket. Nem javaslom.
VálaszTörlésL
Sziasztok,
VálaszTörlésGratukálok az oldalhoz! Én csak most kezdtem el mászni 28 évesen :) majd meglátjuk mennyire megy majd. Nagyon élvezem és szuperul lehet kombinálni a jógával és a taichival. Nekem kicsit zárt a benti mászás, a barátom a szabadban mászik, én is ott próbáltam ki először. Végtelen szabadség és nyugalom vann benne. Kicsit nehezen alkalmaszkodom a teremfeltételekhez, meg az előre megadott útvonalakhoz. (nem tudom ez minden esetben így megy-e, de ahova én járok ez a módi).
Egyébként gyógytornász vagyok, és szakmai szempontból is nagyon érdekel a mászás. Örülök neki, hogy próbáltok mindenre kitérni és komplexen viszonyulni a sporthoz. A tartáshibákat én is rögtön kiszúrtam a srácokon és ezen valóban csak egy hozzáadott edzés segíthet. Már el is linkeltem nekik ezt az írásodat, hogy ne az legyen: csak megint okoskodik a gyógytornász csaj :))
üdv,
Emese
Kedves Emese,
VálaszTörlésSosem késő:) A terem nekem/nekünk is csak szükség megoldás, de rászorul az ember, ha a következő tavaszra fejlődni akar.
Jól jönne egy kis gyógytornászos szemlélet, mert az egyesületünkben (www.gerecse.com) sajnos vannak páran akik rendszeresen igénybe veszik a különböző egészségügyi szolgáltatókat. Gyógytornász még nincs, úgyhogy kíváncsiak lennénk a véleményedre bizonyos sérülésekkel kapcsolatban. Az a gondunk, hogy nem találunk olyan szakembereket, akiknek a mászás nem valami utópisztikus dolog és a műtéten és pihentetésen kívül ismernek más szavakat is megoldás gyanánt. A legtöbben nem vizsgálják a kiváltó okokat és azok megszüntetését, csak a tünetek kezelésével foglalkoznak, nem ritkán azzal is rosszul.
Örülök ha tetszenek az írásaim, elvégre sportszakember is volnék. Ha tényleg tetszik ez a dolog amit itt tapasztalsz, akkor kérlek legközelebb ha valami felszerelésre lesz szükséged jusson eszedbe a webáruházam www.alpinetrade.hu Azért hoztam létre, hogy finanszírozni tudjak magamnak egy főállást a mászással kapcsolatban és gyakrabban írhassak tanulságos témákról.
Kitartást a téli időszakhoz!
üdv.:
Levente
Szia!
VálaszTörlésKöszi a cikket, nagyon hasznos.
A lábizmokról azonban nem esett szó. Azokat nem érdemes külön fejleszteni?
Üdv,
Árpi
Szia Árpi!
VálaszTörlésNos az a helyzet, hogy a lábizmok alapesetben elég erősek tekintve, hogy azok segítségével közlekedünk. Az nem árt ha egy lábbal fel tudsz állni guggolásból, de ennél nagyobb erőre nincs szükség. Van olyan barátom, aki a combizmaiból próbált fogyni, mert túl sok kihasználatlan plusz súlyt jelentett. Én inkább a csípőízület mozgékonyságát javaslom fejleszteni.
Remélem megválaszoltam a kérdésed, üdv.:
Levente
Szia! Köszönöm, maximálisan!:) Árpi
TörlésSzia Levente!
VálaszTörlésMost kezdtem el próbálkozni a mászással, így az oldaladra keveredtem, hogy minél több infót össze tudjak szedni az elméleti tudáshoz. Jó cikkeket olvastam tőled, de ez a cikk nem az.
Gyógytornászként azt kell mondjam, hogy sok irreleváns szakmai elírások vannak benne.
Egy kirívó példa:
"Ennek a torzulásnak sajnos kifejezetten jó példája ami sok mászónál megfigyelhető az előre ejtett váll. Ez a torzulás a hátizmok egészségtelenül nagy dominanciájának köszönhető. A hát izmai gyakorlatilag előre nyomják a vállakat és ha nincs ott mellizom, akkor nincs ami vissza „tolja” a vállakat vagyis nem lesz meg az egyensúly. A váll előre esik, mi meg engedjük és így lesz a nagy hátú mászóból púpos mászó."
A váll előre esését épp a hátizmok gyengesége és a mellizom túlzott igénybe vétele okozhatja. Ha a nagy mellizom aránytalanul dolgoztatva van és nincs megfelelően lenyújtva, akkor feszessé válik és előre húzza a vállakat. Nagy vonalakban...(mert ugye van még számos befolyásoló izom).
Ha gondolod szívesen leírom részletesen és pontosan az agonista-antagonista szerepkört e-mailben.
Kedves Levente
VálaszTörlésLátom nem mostani a bejegyzés, de mindig vannak új(j) :) érdeklődők. Sajnos nem látom a videót vagy a linkjét